وقت سفارت آلمان برای تایید مدارک (لگالایز مدارک)

اگر می خواهید به آلمان سفر و یا مهاجرت کنید و یا نیاز به استفاده از اسنادی دارید که در آلمان مورد نیاز است، قبل از هر اقدامی، باید مدارک را در سفارت آلمان تأیید کنید. 

اسناد سایر کشورها اغلب تنها زمانی توسط مؤسسات و دادگاه های آلمان شناسایی و پذیرفته می شوند که اصالت آنها طی یک فرآیند خاص تأیید شود. اسناد رسمی (مانند شناسنامه یا گواهی ازدواج) باید اغلب به صورت تایید شده برای استفاده توسط مقامات آلمانی ارائه شوند.

در حال حاضر روند تصدیق مدارک 4 روز کاری زمان می‌برد. لطفاً به موقع جهت تعیین وقت اقدام نمایید، بخصوص اگر مدارک تصدیق شده را برای ارائه در زمان تعیین شده به منظور ارائه درخواست روادیدِ خود احتیاج داشته باشید.

به همین ترتیب، اگر نیاز به تأیید مدارک مربوط به تشکیل خانواده، تحصیل، ازدواج و غیره دارید، جای هیچگونه نگرانی نیست. ما در سایت تایید مدارک شما را در مراحل تایید مدارک در سفارت آلمان راهنمایی خواهیم کرد.

تایید مدارک سفارت آلمان (لگالایز مدارک) چیست؟

ارائه مدارک به سفارت مستلزم آن است که آنها نه تنها به زبان کشور مقصد ترجمه شوند، بلکه توسط سازمان های محلی مربوطه (مانند وزارت امور خارجه یا وزارت دادگستری) آن کشور قبل از ارسال به کشور مقصد نیز تایید شوند که به آن تایید مدارک سفارت آلمان گفته می شود.

سفارت اسناد قانونی را به عنوان نوعی از تضمین کیفیت مورد استفاده کشور مقصد برای تایید مدارک متقاضیان در نظر می گیرد. فرآیند قانونی یا مشروعیت‌سازی تضمین می‌کند که اسناد عمومی یک فرد خارجی در کشور مقصد معتبر است. 

این روش تا حدودی شبیه آزمون‌های مهارت زبانی است که در کشور مقصد انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که مهارت‌های زبان متقاضی مطابق با الزامات استاندارد کشور است.

تایید مدارک سفارت آلمان

کدام مدارک باید لگالایز شوند؟ (مدارک عمومی و خصوصی)

 •  اسناد هویتی و شهروندی (civil status document) شامل تاییدیه های شغلی و مدارک مربوطه، اسناد مالکیت، شناسنامه، عقدنامه، طلاق‌نامه، کارت ملی.
 • مدارک تحصیلی و دانشگاهی
 • گواهی‌های تحصیلی مربوط به مدارس
 • جواز کسب
 • گواهی سوء پيشينه

چه مدارکی نیاز به لگالایز ندارند؟

با تمامی این اوصاف، پروسه لگالایز برای مدارک خصوصی (مثل تمکن مالی برای هزینه زندگی در آلمان) اعمال نمی‌شود. اسناد خصوصی مثل وصیت‌نامه‌های دست‌نویس، قراردادهای فروش و یا وکالت‌نامه‌ها از جمله اسناد خصوصی هستند که نیازی به قانونی شدن یا تایید اعتبار توسط مقامات آلمانی ندارند.

البته لازم به ذکر است که برای قانونی بودن، مدارک و اسناد مورد نیاز باید یکی از این 3 شرط اصلی را شامل شوند:

 • اسناد و مدارک در کشور صادرکننده، باید مهر Hague apostille داشته باشند.
 • کشورهای مبدأ و مقصد عضو کمیسیون قراردادهای بین‌المللی یا CIEC به‌ انگلیس Commission on Civil Status) : Conventions ) باشند.
 • کشورهای مبدا و مقصد معاهداتی را در حوزه تایید مدارک امضا کرده باشند.

چه گروه هایی شامل تصدیق و تایید مدارک سفارت آلمان می شوند؟

وقت تایید مدارک سفارت آلمان، یکی از اولین گام‌هایی است که شما برای گرفتن ویزای آلمان باید انجام دهید. افرادی که نیاز به انجام تایید و تصدیق مدارک خود در سفارت آلمان در تهران دارند، شامل یکی از گروه‌های زیر می‌شوند:

 • افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند.
 • افرادی که قصد اشتغال در آلمان را دارند.
 • افرادی که قصد الحاق به خانواده و دریافت ویزای پیوست آلمان را دارند.
 • افرادی که ساکن کشور آلمان هستند و قصد گرفتن اقامت دائم و پاسپورت آلمانی دارند.

برای تایید مدارک در سفارت آلمان، ترجمه انگلیسی بهتر است یا آلمانی؟ 

جهت تایید اصل ترجمه مدارک یا کپی ترجمه آنها توسط ویزامتریک، نياز است که مدارک به آلمانی یا انگلیسی ترجمه شده باشند. تأیید ترجمه‌های انگلیسی معمولا برای درخواست پذیرش معتبر می‌باشد اما برای مصاحبه دانشجویی سفارت آلمان، کليه ترجمه‌ها باید به زبان آلمانی باشند.

پس بهتر است از ابتدا مدارک خود را به آلمانی ترجمه کنيد که متحمل هزینه دو برابر نشوید (در صورتیکه دانشگاه/شرکت مدنظر ترجمه انگلیسی درخواست کند ناچار هستید دو بار ترجمه كنيد).

لگالایز مدارک
لگالایز مدارک

وقت تایید مدارک سفارت آلمان از ویزامتریک

وب سایت سفارت آلمان اکنون برای رسیدگی به درخواست های اولیه برای رزرو وقت به منظور بررسی و احراز هویت اسناد استفاده می شود. 

با این حال، باید منتظر ایمیل دوم باشید که زمان قرار ملاقات شما را تأیید می کند، از جمله روز و ساعت مصاحبه شما. این به این دلیل است که سیستم فعلی برای گرفتن وقت تایید مدارک در سفارت آلمان بر اساس لیست انتظار اجرا می شود. 

از VFS Global، این ایمیل را در آینده نزدیک دریافت خواهید کرد. 

لطفاً توجه داشته باشید که مدت زمانی که باید قبل از گرفتن وقت تایید مدارک در سفارت آلمان منتظر بمانید مشخص نیست و بستگی به تعداد متقاضیانی دارد که قبلاً درخواست های خود را قبل از شما ثبت کرده اند.

وقت تایید مدارک سفارت آلمان برای مصاحبه دانشجویی

در حال حاضر برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیازی به تایید و احراز هویت مدارک دانشگاهی و تحصیلی نیست. از طرف دیگر، اگر برای اخذ پذیرش در موسسات آلمانی ملزم به انجام این کار هستید، باید درخواست خود را به طور مستقل ارسال کنید و برای این منظور برای گرفتن وقت تایید مدارک در سفارت آلمان اقدام کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر شناسنامه شما دارای بخش نظرات است (مثلاً اگر نام یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید)، باید ترجمه رسمی شناسنامه خود را تهیه کرده و آن را توسط سفارت آلمان تأیید کنید. همراه داشتن این مدرک در روز مصاحبه برای ویزای دانشجویی ضروری است.

هزینه ی تصدیق مدارک آلمان

هزینه ی تصدیق مدارک برای کلیه مدارک:  30 یورو

موارد خاص در هزینه ی تصدیق مدارک

از جمله موارد خاص در مورد تصدیق مدارک به این دو نکته باید توجه کرد:

تایید گواهی فوت برای کسانی که قبل از فوت توسط یک نهاد آلمانی بازنشسته شده بودند رایگان است.

نکته : هزینه تصدیق مدارک برای متقاضیان یا دانشجویان در آلمان در صورت ارائه ایمیل و مکاتبات رسمی با دانشگاه ها ، کالج ها یا سایر نهاد های مرتبط تا سقف 5 سری رایگان خواهد بود. در صورتی که سه مکاتبه ارائه شود فقط سه مورد رایگان انجام می پذیرد. در صورت ارائه پذیرش از دانشگاه ها یا موسسات معتبر عالی آلمان تنها یک مورد به صورت رایگان انجام خواهد پذیرفت.

هزینه ی تایید کپی های مدارک آلمان

هزینه ی کپی برای کلیه مدارک: 25 یورو 

موارد خاص در هزینه ی تایید کپی مدارک

برای دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند و دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بدون قرارداد کاری در آلمان را دارند:

 • هزینه تایید کپی ها برای متقاضیان یا دانشجویان در آلمان در صورت ارائه ایمیل و مکاتبات رسمی با دانشگاه ها ، کالج ها یا سایر نهاد های مرتبط تا سقف 5 سری رایگان خواهد بود. در صورتی که سه مکاتبه ارائه شود فقط سه مورد رایگان انجام می پذیرد .
 • در صورتیکه پذیرش قطعی باشد ( با ارایه مدرکی دال بر اینکه پذیرش قطعی و تایید شده است ) تنها دو سری از مدارک رایگان محاسبه می گردد.
 • برای دارندگان بورس DAAD تا دو سری اضافه تر کپی رایگان محاسبه میگردد.
 • هزینه تایید کپی برای بازنشستگانی که قصد انجام امور بازنشستگی را دارند رایگان می باشد.

جهت انجام تایید کپی ها جهت مقاصد دیگر هزینه ها برای این اشخاص به صورت عادی محاسبه میگردد.

توجه: هزینه ها تنها به صورت اسکناس یورو دریافت می گردد.

ویزا متریک همچنین 30 سنت در هر صفحه برای کپی اسناد دریافت می کند که پس از تسویه حساب پس داده نخواهد شد.

هزینه های خدمات ویزا متریک

 • تصدیق مدارک : 8 یورو
 • کپی برابر اصل  :11 یورو

هزینه هایی که در بالا ذکر شده جهت انجام خدمات بوده و قابل استرداد نمی باشد.

سفارت آلمان
سفارت آلمان

تصدیق و لگال مدارک آلمان در کجا انجام می شود؟

سفارت آلمان در تهران با ویزامتریک همکاری می کند تا تاییدیه مدارک و تایید کپی را مشتری پسندتر کند. ویزامتریک پس از تعیین زمان، مدارک شما را برای تأیید اسناد جایگزین یا تأیید کپی دریافت می کند.

بررسی مدارک همچنان انحصاراً نزد سفارت آلمان در تهران صورت می‌پذیرد. ویزامتریک هیچگونه کنترل اولیه درخواست ها را انجام نمی‌دهد. عودت مدارک نیز بر عهده ویزامتریک می‌باشد.

توجه داشته باشید که روند مربوطه در ایران، یک روند جایگزین تصدیق است. درابتدا، سند باید توسط مترجم رسمی به آلمانی ترجمه شود.

شرایط تایید مدارک در سفارت آلمان 

شما برای تایید این نوع مدارک خود باید به سفارت آلمان در همان کشوری که مدرک صادر کرده است، مراجعه نمائید. اعتبار ترجمه مدارک تحصیلی و اسناد ملکی از نظر سفارت آلمان و شرکت ویزا متریک یک سال می باشد. اما اعتبار ترجمه شناسنامه ها، عقدنامه ها، گواهی سلامت، سوء پیشینه بین ۳ الی ۶ ماه می باشد. 

بگلابیگونگ چیست؟

زمانی‌ که تصمیم داشته باشید تعداد بیشتری از ترجمه مدارک خود را قانونی کنید (بعنوان مثال برای اپلای برای دانشگاه های مختلف)، در این صورت می‌توانید به هر تعداد که نیاز داشته باشید، کپی از ترجمه رسمی مدارک و «کپی تایید شده» تهیه کنید که به این امر، بگلابیگونگ یا Beglaubigung می‌گویند.

آدرس و مشخصات سفارت آلمان در تهران

 • آدرس:  تهران- خیابان فردوسی- پلاک 320-324
 • آدرس پستی:  صندوق پستی 179-11365
 • شماره تلفن:  0098-21-4530-1000
 • شماره فکس: 0098-21-4530-1477

ساعات کاری

 • بخش روادید :  تنها با تعیین وقت قبلی در روزهای یک شنبه تا پنج شنبه، از ساعت 06/45 تا 14:30
 • بخش کنسولی:  تنها با تعیین وقت قبلی در روزهای یک شنبه تا پنج شنبه، از ساعت 06/45 تا 12

آدرس بخش حقوقی و کنسولی 

 • ایران، تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک 7، ساختمان آرین
 • توجه:  تنها در صورت داشتن وقت قبلی اجازه ورود خواهید یافت

لینک ارتباط با سفارت

https://teheran.diplo.de/ir-fa/botschaft/kontakt-formular

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت وقت سفارت تایید مدارک